یکی از متداولترین روش ها برای حذف و از بین بردن سختی آب استفاده از [لطفا جهت مشاهده لینک ها ثبت نام کنید. ] است. معمولا دستگاه های سختی گیر مورد استفاده در تصفیه آب , بیشتر به صورت استوانه فلزی هستند که در داخل آن ذرات رزین قرار می گیرد و سطح داخلی آن با رنگ اپوکسی پوشش داده می شود تا از خوردگی آن جلوگیری کند وباعث شود عمر دستگاه افزایش پیدا کند .برای نگهداری و جلوگیری از خروج رزینها در قسمت پایین دستگاه [لطفا جهت مشاهده لینک ها ثبت نام کنید. ] و در زیر رزینها از یک صفحه مشبک و یک بستر سیلیس استفاده می شود .
ساختمان کلی سختی گیرها به هم شبیه هستند و تفاوت فقط در نوع کنترل های آنها است . مخزن استوانه ای که از ورق فولادی جوشکاری شده از داخل و خارج ساخته و مجهز به حداقل دو عدد دریچه بازشو جهت دسترسی و بازدید می باشد.
هر دستگاه سختی گیردارای یک لوله ورودی برای آب سخت و یک لوله خروجی برای آب نرم با تمامی اتصالات و شیرها یا شیر چند راهه است . جهت پخش شدن یکنواخت آب ورودی در قسمت بالایی دستگاه سختی گیر یک آب پخش کن تعبیه شده است.همچنین جهت جمع کردن آب نرم و توزیع یکنواخت آب شستشوی مع*** در کف هر سختی گیر یک صفحه فولادی جهت تعبیه نازلها قرار داده شده است .
وقتی آبی که دارای ترکیبات سولفات کلسیم و منیزیم باشد را از روی رزین عبور دهند کلسیم و منیزیم جای خود را با سدیم محتوی این ماده رزین عوض میکند و اینگونه از سختی آب کاسته می شود.وقتی که تمام یون سدیم رزین مصرف شد و رزین اشباع شد می توان آن را به وسیله عبور دادن محلول آب نمک احیا ء کرد. به این ترتیب عمل عکس انجام گرفته کلسیم و منیزیم از رزین جدا شده و یون سدیم جایگزین می شود.
از نظر کاربری دستگاه سختی گیر دارای سه مدل کنترل دستی , نیمه اتوماتیک و اتوماتیک می باشد. در کنترل دستی تمامی مراحل شستشوی مع*** , احیاء و سرویس دستگاه از طریق شیرهای دستی و توسط یک اپراتور انجام می شود .در کنترل نیمه اتوماتیک شیر نیمه اتوماتیک بصورتی طراحی شده است که تمام وظایف را بصورت بسیار ساده انجام می دهد و کاربر فقط با قرار دادن اهرم آن در یکی از سه وضعیت شستشوی مع*** , احیاء و یا سرویس دهی دستگاه را تنظیم می کند. اما در کنترل تمام اتوماتیک کلیه مراحل فوق توسط شیراتوماتیک کنترل شده و انسان در کاربری آن دخالت چندانی ندارد. [لطفا جهت مشاهده لینک ها ثبت نام کنید. ]