یکی از نکات مهمی که تاثیر زیادی بر قیمت خودرو دارد، رنگ شدگی بدنه خودرو است. افرادی که قصد خرید خودروی دست دوم را دارند باید از یک کارشناس رنگ بدنه و یا دستگاه های مخصوص، برای تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کمک بگیرند.
به گزارش خودروتک، دستگاه های تعیین [لطفا جهت مشاهده لینک ها ثبت نام کنید. ] دیجیتال که برای تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو به کار می روند قیمت بالایی دارند، و همچنین امکان دارد که به یک کارشناس رنگ بدنه دسترسی نداشته باشید. در این صورت این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا خودتان بتوانید با انجام چند تست ساده رنگ شدگی بدنه را تشخیص دهید.

خرید خودروی دست دوم
رنگ شدگی بدنه خودرو از قیمت آن کم می کند و در بیشتر موارد نشان از ضرب خوردگی خودرو دارد، اما در بعضی مواقع صاحبان خودرو تنها برای ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو یا به دلایل دیگر برای رنگ کردن بدنه خودرو اقدام می کنند. پس رنگ شدگی بدنه خودرو را نباید یک عیب برای خودرو تلقی کرد.

تشخیص رنگ شدگی بدنه با چشم
نگاه اجمالی به خودرو
ابتدا قبل از انجام هر آزمایش، دور ماشین را نگاه کنید. به قسمت هایی مانند گلگیر، سپر، میانه درها و جلو پنجره ماشین دقت بیشتری کنید تا هرگونه علائم رنگ دوباره را پیدا کنید.

رنگ دوباره ممکن است پررنگ تر،‌ کمرنگ تر و یا حتی قدری زبر تر از رنگ اصلی باشد. در صورتی که هیچ لکه رنگ غیر عادی وجود نداشت با دقت بیشتری به سراغ مراحل بعد بروید.

آزمایش با نوک انگشت
هیچ نقاشی نمی تواند لبه های مهم را به خوبی دستگاه های کارخانه رنگ بزند. اما منظور از لبه های مهم کدام قسمت هاست. لبه های مهم عبارت اند از: گوشه کاپوت خودرو، لبه ی جلوی شیشه جلو، ستون های کابین و همچنین لبه درها.

نوک انگشتان خود را به آرامی در این نقاط بکشید و در صورتی که احساس هرگونه زبری یا پستی و بلندی کردید، مطمئن باشید که آن محل رنگ خورده است.